W nawiązaniu do pojawiających się wątpliwości dotyczących planowanej w rejonie Gietrzwałdu inwestycji oraz nieprawdziwych, rozpowszechnianych informacji wyjaśniam, że przedsięwzięcie dotyczy budowy Centrum Dystrybucyjnego LIDL Gietrzwałd. Poniżej przedstawiam stan faktyczny:

 

1.    Powierzchnia pod planowaną inwestycję wynosi około 413 743 m2, przy czym planowana powierzchnia zabudowy wynosi około 69 991 m2, powierzchnia utwardzeń ok. 85 430 m2, a powierzchnia biologicznie czynna około 258 356 m2. Lokalizacja znajduje się na załączniku graficznym. Obiekt zlokalizowany będzie w odległości około 1 km od centrum wsi Gietrzwałd.

 

2.    Dojazd do inwestycji w okresie budowy i eksploatacji odbywać się będzie wyłącznie poprzez zjazd DK16 w drogę powiatową 1370N (załącznik graficzny). Na koszt inwestora  zostanie przebudowana i poszerzona droga powiatowa oraz zostanie wybudowana ścieżka rowerowo-piesza na odcinku około kilometra.

 

3.    Inwestor nie planuje i nie planował budowy spalarni ani składowiska odpadów w ramach tej inwestycji.

 

4.    Do Urzędu Gminy w Gietrzwałdzie wpłynęły pisma/petycje zarówno popierające inwestycje, jak i wyrażające sprzeciw.

 

5.    Inwestycja zlokalizowana jest poza zwartą zabudową wsi. Okolica nie stanowi miejsca przemieszczania się pieszych, w tym dzieci uczęszczających do szkoły w Gietrzwałdzie.

 

6.    W toczącym się postępowaniu dotyczącym wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia organ prowadzący oraz organy opiniujące dokonały analizy wpływu inwestycji na środowisko naturalne, we wszystkich jego aspektach. Ustalono, że przedsięwzięcie nie będzie w sposób znaczący wpływać na środowisko. Mieści się w granicach wyznaczonych przepisami prawa. 

 

7.    Na terenie inwestycji nie występują strefy ochrony ujęć wód i obszary ochronne zbiorników wód śródlądowych oraz obszary o krajobrazie mającym znaczenie historyczne, kulturowe lub archeologiczne. Teren stanowią obecnie grunty użytkowane rolniczo. Lokalizacja i rodzaj inwestycji są zgodne ze Studium i Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. 

 

8.    Procedura uchwalania Miejscowego Planu Zagospodarowania dla tego terenu przebiegała zgodnie z przepisami prawa z udziałem społeczeństwa. 

 

9.    Przedmiotowe przedsięwzięcie zlokalizowane jest w granicach Obszaru Chronionego Krajobrazu Doliny Pasłęki, dla którego obowiązującym aktem prawnym jest Uchwała Nr XXVI/605/17 Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego z dnia 25 kwietnia 2017 r. w sprawie Obszaru Chronionego Krajobrazu Doliny Pasłęki (Dz. Urz. Woj. Warm.-Maz. z 2017 r. poz. 2465, ze zm.). Organ prowadzący i organy opiniujące przeanalizowały wnikliwie zgodność planowanej inwestycji z zapisami wymienionego aktu prawnego. Ustalono, że inwestycja spełnia wszelkie wymogi wynikające z ww. Uchwały. 

 

10.  Zwolnienia z podatku dla nowych inwestorów są obecnie standardem. Takie uchwały posiada wiele gmin w Polsce, w tym z Powiatu Olsztyńskiego.

 

   

Jestem zaniepokojony ilością i skalą nieprawdziwych informacji, celowo udostępnianych oraz powielanych w mediach. Moim zadaniem jest w sposób rzetelny informować Państwa o poczynaniach gminy. Liczę, że przedstawione powyżej informacje będą wystarczające, by Państwa uspokoić. Ja i mój zespół stoimy na staży harmonijnego i zrównoważonego rozwoju gminy.

  

Jan Kasprowicz

Wójt Gminy Gietrzwałd